熟妇人妻久久中文字幕,成人影片一区免费观看,免费三级网站,午夜熟女插插xx免费视频

Unit 29 Shopping Lesson 114教學(xué)設(shè)計(jì)

發(fā)布時(shí)間:2017-11-10 編輯:互聯(lián)網(wǎng) 手機(jī)版

 Lesson 114教學(xué)設(shè)計(jì)示例

一、教學(xué)目標(biāo)

1.知識目標(biāo)

(1)復(fù)習(xí)和食物相關(guān)的詞匯:rice, bread, coke, milk, eggs, potatoes, oranges, pears等。

(2)學(xué)習(xí)句型:How much is the ___? How much are the ___? That’s cheap/expensive. They’re cheap/expensive.

2.能力目標(biāo)

能夠用英語熟練詢問某物的價(jià)錢。

3.情感目標(biāo)

教育學(xué)生要禮貌購物。

二、教學(xué)過程

Step 1  Revision

1  Check homework.

2  Ask students to contribute pens, books, etc. to the shop on your desk: Say What do you have for the shop? Help the students to answer, I have a /

some … Ask What things does the shop sell?

3  Revise the names of the new food items taught in the last lesson.

Step 2  Presentation

Talk about the items on your desk. Say This is my shop. It sells pens, books, rulers and things like that. What does it sell? Does it sell bread? etc. Help the students to answer Yes, it does. / No, it doesn't. Teach the meaning of sell by gesture or translation. Get a student to take charge of the shop and to tell the class what it sells. Get students to ask Does it sell rice? etc.

Step 3  Practice

1  Books closed. On the Bb write Shop A on the left-hand side and Shop B on the right-hand side. Tell the students Shop A sells books and pens. What else does it sell? Get the students to make suitable suggestions, and write them on the Bb underneath Shop A. Then say Shop B sells apples and meat. What else does it sell? Write down students' suggestions. (Do not erase this list, you will add prices later on in the lesson.)

2  Teach this dialogue:

A: I want to buy some bread. Which shop sells bread?

B: (pointing) That shop over there sells bread.

A: Can you come with me, please?

B: Certainly!

Students practise the dialogue in pairs, adding more words to it if they wish.

3  Write a price list for shop B. Get the students to make suggestions:

e.g.                kilo

Meat                Y8.60

Apples              Y4.20

Teach How much is the meat? It's eight yuan sixty fen a kilo. Teach How much are the apples? They're four yuan twenty fen a kilo. Get the students to practise in pairs asking questions about the price of pears, bananas and all the other items of food that are listed on the Bb.

4  Teach How much is the pen? It's three yuan. Get the students to ask you the price of other classroom objects.

5  Teach That's expensive/cheap! And practise the extended dialogue:

A: How much is that book?

B: It's four yuan.

A: That's expensive! How much is this one?

B: This is one yuan and fifty fen.

A: Oh, that's cheap!

Step 4  Look and say

SB Page 62, Part 1. Tell the students to look at the price list in the pictures. Get the students to work in pairs and ask questions as in the presentation about the price of the food items in the picture.

Step 5  Look, ask and answer

1  SB Page 62, Part 2. Give an example, then get the students to practise in pairs.

2  In small groups have students use the price list and role-play being at the supermarket. They should not write anything down, but use their books to look at the price list only. As the students work, walk around and give help where needed. Have several groups volunteer to do their role-play for the class. Note that the dialogue on the left side deals with uncountable nouns and the one on the right side deals with countable nouns.

Step 6  Read and practice

SB Page 62, Part 3. Give instructions to the students and make sure they know the goal of this part. Use the first dialogue to talk about food like apples, oranges, etc. that are countable. Use the second dialogue to talk about food that is uncountable. You may demonstrate with a student. Now have the class work in pairs. Finally, call out several pairs to perform before the whole class.

Step 7  Workbook

SB Page 144, Wb Lesson 114, Exx. 1-3. Since the students have made a survey of a nearby shop or market, they can do Ex. 1 in groups. Then each group may report to the whole class. Do Ex. 2 and 3 in class.

Homework

Finish off the Workbook exercises.

林芝县| 吉木萨尔县| 金溪县| 台湾省| 高阳县| 中阳县| 贵港市| 灵寿县| 遂溪县| 乌苏市| 凤阳县| 健康| 砀山县| 楚雄市| 墨江| 封开县| 蒙自县| 永兴县| 东莞市| 章丘市| 甘南县| 芜湖市| 鹰潭市| 苍南县| 绵阳市| 二连浩特市| 黄大仙区| 葫芦岛市| 沁源县| 兴仁县| 凉山| 辽源市| 浦城县| 嘉禾县| 南昌市| 成都市| 湄潭县| 高青县| 沙洋县| 徐闻县| 九寨沟县|